Skip to main content
Referee in action

Officiating Appointments

Here you will find a list of all the match officials for the up-coming matches

Rugby Europe Competitions Officials Appointments 

You will find below the provisional appointments for Rugby Europe competitions. 

Match  Officials Appointed
SPAIN V PORTUGAL 
Rugby Europe Championship 2020
Sunday, 7 February 
REFEREE:  C. BUSBY (IRL)
ASSISTANT REFEREE 1: Y BENOIT (SUI)
ASSISTANT REFEREE 2: E. GLASS (SUI)
GEORGIA V RUSSIA 
Rugby Europe Championship 2020
Sunday, 7 February 
REFEREE: P. DUARTE (POR) 
ASSISTANT REFEREE 1: E. PROCOPI (MDA)
ASSISTANT REFEREE 2: S.TEVZADZE (GEO)

SPAIN V RUSSIA 
Women's Rugby Europe Championship
Saturday, 20 February 

REFEREE: A.GROIZELEAU (FRA)
ASSISTANT REFEREE 1: D. DOMENJO (FRA)
ASSISTANT REFEREE 2: M. LEBOEUF (FRA)

SPAIN V NETHERLANDS 
Women's Rugby Europe Championship
Saturday, 27 February 

REFEREE: C.MUNARINI (ITA)
ASSISTANT: M.HEITOR (POR)
ASSISTANT REFEREE 2: B.VALENTE (POR)

RUSSIA V ROMANIA
Rugby Europe Championship 2021
Saturday, 6 March 2021


REFEREE: S. TEZVADZE (GEO)
ASSISTANT REFEREE 1: S. ABULASHVILI (GEO)
ASSISTANT REFEREE 2: E. PROCOPI (MDA)
TMO : T. GVIRJISHVILI (GEO)


PORTUGAL V ROMANIA
Rugby Europe Championship 2021
Saturday, 13 March 2021

REFEREE: L. RAMOS (FRA)
ASSISTANT REFEREE 1: P.B. NUCHY (FRA)
ASSISTANT REFEREE 2: R. DUHAU (FRA)
TMO: P. DELLAC (FRA)

SPAIN V GEORGIA
Rugby Europe Championship 2021
Sunday, 14 March 2021

REFEREE: P. BROUSSET (FRA)
ASSISTANT REFEREE 1: S. MINERY (FRA)
ASSISTANT REFEREE 2: J.C. LABARBE (FRA)
TMO: P. BONHOURE (FRA)

RUSSIA V GEORGIA
Rugby Europe Championship 2021
Saturday, 20 March 2021

REFEREE: A. PIARDI (ITA)
ASSISTANT REFEREE 1: M. BOTTINO (ITA)
ASSISTANT REFEREE 2: M. FRANCO (ITA)
TMO: M. LIPERINI (ITA)

ROMANIA V SPAIN
Rugby Europe Championship 2021
Saturday, 20 March 2021

REFEREE: N. AMASHUKHELI (GEO)
ASSISTANT REFEREE 1: P.CHIQABERIDZE (GEO)
ASSISTANT REFEREE 2: G. MSHVENIERADZE (GEO)
TMO: S.CHIKHLADZE (GEO)

PORTUGAL v SPAIN
Rugby Europe Championship 2021
Saturday, 27 March 2021

REFEREE: L.CAYRE (FRA)
ASSISTANT REFEREE 1: C.MARCHAT (FRA)
ASSISTANT REFEREE 2: S.CRAPOIX (FRA)
TMO: D.GRENOUILLET (FRA)

GEORGIA v ROMANIA
Rugby Europe Championship 2021
Sunday, 28 March 2021

REFEREE: P. DUARTE (POR)
ASSISTANT REFEREE 1: F. SERRA (POR)
ASSISTANT REFEREE 2: J. MOITA (POR)
TMO: P. SILVA (POR)

BELGIUM v NETHERLANDS
Rugby Europe Championship Play-off
Saturday, May 29 2021

REFEREE: A. PIARDI (ITA)
ASSISTANT REFEREE 1:  M. BOTTINO (ITA)
ASSISTANT REFEREE 2: D. D’ELIA (ITA)
TMO : M.LIPERINI (ITA)

GEORGIA v NETHERLANDS
Rugby Europe Championship 2021
Saturday, 26 June 2021

REFEREE: Alexandru IONESCU (ROU)
ASSISTANT REFEREE 1 : Mihai VACARU (ROU)
ASSISTANT REFEREE 2: Vlad IORDACHESCU 
TMO : Cristian RADUTA (ROU)

NETHERLANDS v PORTUGAL
Rugby Europe Championship 2021
Saturday, 10 July 2021

REFEREE: Aled EVANS (WAL)
ASSISTANT REFEREE 1 : Gareth NEWMAN (WAL)
ASSISTANT REFEREE 2: Dewi PHILLIPS (WAL)
TMO : Sean BRICKELL (WAL)

 

RUSSIA vs PORTUGAL
Rugby Europe Championship 2021
Saturday 17 July 2021

REFEREE : Ben BLAIN (SCO)
AR1 : Alexandru IONESCU (ROU)
AR2 : Radu PETRESCU (ROU)
TMO : Charles SAMSON (SCO)

NETHERLANDS vs SPAIN
Rugby Europe Championship 2021 
Saturday 17 July 2021

REFEREE : Eoghan CROSS (IRE)
AR1 : Peter MARTIN (IRE)
AR2 : Rob O SULLIVAN (IRE)
TMO : Olly HODGES (IRE)


Rugby Europe Conference 2 South
BOSNIA vs BULGARIA
in Zenica
2nd October 2021

Referee : Francisco SERRA (POR)

Conference 2 South 
TURKEY vs ANDORRA

REF : Ivan ZELIC (Croatia)

Finland v Sweden
Women's 2021 Trophy 

REF : Petra DRUSKOVIC (Croatia)

Bulgaria v Serbia 
Men's Conference 2 South

REF : Valeriu CHIPERCEAN (Moldova)

Norway v Denmark
Conference 2 North
Saturday 23 October 2021

REF Liam WRIGHT (NED)

Sweden v Luxembourg
Conference 1 North
Saturday 23 October 2021

REF: Artur KISLE

Lithuania v Ukraine
Trophy 
Saturday 23 October 2021

REF: Ethan GLASS
AR1 Yann BENOIT
AR2: Paul TIMMINS

Andorra v Bosnia 
Conference 2 South 
Saturday 30 October 2021

Ref: Arial CABRAL

Lithuania v Germany 
Rugby Europe Trophy 
Saturday 30 October 2021

Ref: Gert VISSER  (NED)
AR1: Liam WRIGHT (NED)
AR2: VAN GERWEN (NED)

Slovenia v Malta
Conference 1 North
Saturday 30 October 2021

Ref: Norbert MATRAI (HUN)

Sweden v Czechia 
Women's Trophy 
Saturday 30 October 2021

Ref: Adèle Robert (BEL)

Czechia v Hungary 
Conference 1 North
Saturday 6 November  2021

 Ref: Eugeniu Procopi (MDA)

Netherlands v Russia 
Rugby Europe Championship 2021
Saturday 6 November 2021

Ref: Keith Allen (SCO)
AR1: David Sutherland (SCO) 
AR2: Graeme Ormiston (SCO)

Czechia v Finland 
Women's Trophy 
Saturday 6 November 2021

Ref: Laura Wunsch (AUT)

Croatia v Slovenia 
Conference 1 North 
Saturday 6 November 2021

Ref: Benjamin Loader (AUT) 

Switzerland v Lithuania 
Trophy 2021
Saturday 13 November 2021

Ref: Daniel O'Connell (GER)
AR1: Jonathan Teppler - (GER)
AR2: Killian O'Brien (GER)

Poland v Germany
Trophy
Saturday 13 November 2021

Ref: Saba Abulashvili (GEO)
AR1: Giga Mshveniradze (GEO) 
AR2: Shoti Tsagareishvili (GEO) 

Switzerland v Czechia
Women's Trophy
Saturday 13 November 2021

Ref: Maria Heitor (POR) 

Malta v Israel 
Conference 1 South 
Saturday 13 November 2021

Ref: Pedro Mendes-Silva (POR) 

Cyprus v Croatia 
Conference 1 South 
Saturday 13 November 2021

Ref: Florin Bonea (ROU) 

Romania v Netherlands 
Rugby Europe Championship 
Saturday 13 November 2021

Ref: Peter Martin (IRE) 
AR1: Nigel Correll  (IRE) 
AR2: Stuart Douglas (IRE) 

Spain v Russia 
Rugby Europe Championship 
Sunday 14 November 2021

Ref: Ben Breakspear - (WAL)
AR1: Jason Bessant (WAL) 
AR2: Tom Spurrier (WAL) 

Potential changes may be made up to kick off.
Appointments updated 11/11/2021

 

Rugby Europe Seven's Competitions Officials Appointments 

You will find below the provisional appointments for Rugby Europe competitions. 

Rugby Europe Women 7s Championship Lisbon, Portugal
Saturday and Sunday, June 5 & 6 2021

Hollie DAVIDSON (SCO)
Doriane DOMENJO (FRA)
Maria LATOS (GER)
Riette MEIJER (NED)
Adèle ROBERT (BEL) 

Rugby Europe Men 7s Championship
Lisbon, Portugal 
Saturday and Sunday, June 5 & 6 2021

Inigo ATORRASAGASTI (ESP)
Ethan GLASS (SUI)
Sam GROVE-WHITE (SCO)
Adam JONES (WAL)

Rugby Europe Women 7s Conference
Belgrade, Serbia
Friday and Saturday, June 4 & 5 2021

 

Karina HRAMOVA (UKR)
Viktoria MAGYAR (HUN)
Elisabeth MARTINEZ (ESP) 
Cara SENNEKA (GER) 
Laura WUNSCH (AUT)

 

Rugby Europe Men 7s Conference
Belgrade, Serbia
Saturday and Sunday, June 5 & 6 2021

Florin BONEA (ROU)
Boris BOVSUNOVSKYI (UKR)
Valeriu CHIPERCEAN (MDA) 
Mike HAWKINS (DEN) 
Peter MARTIN (IRL)
Ivan ZELIC (CRO)

Rugby Europe Women's 7s Trophy
Zagreb, Croatia
Saturday and Sunday, June 19 & 20

Melissa LEBOEUF (FRA)
Monika MACON (POL)
Antonia NUSSBAUMER (GER)
Maria-Giovanna PACIFICO (ITA)
Marya PODSOBLIAEVA (RUS)
Ana POGOSYANI (GEO)

Rugby Europe Men's 7s Trophy
Zagreb, Croatia
Saturday and Sunday, June 19 & 20

Sulkhan CHIKLADZE (GEO)
Alexis DARCHE (FRA)
Alexei EVSEEV (RUS)
Slobodan NIKOLIC (CRO)
Franco ROSELLA (ITA)
Jonathan TEPPLER (GER)

Rugby Europe Men 7s Championship
Moscow, Russia 
Saturday and Sunday, June 26 & 27, 2021

Ben BREAKSPEAR (WAL)
Georgi KOPP (RUS)
Filippo RUSSO (ITA)
Thibault SANTAMARIA (FRA)

 

Rugby Europe Women's 7s Championship
Moscow, Russia 
Saturday and Sunday, June 26 & 27, 2021

Doriane DOMENJO (FRA)
Maria KLIMKINA (RUS)
Maria LATOS (GER)
Maria-Giovanna PACIFICO (ITA)
Adèle ROBZERT (BEL)

Rugby Europe Women's 7s Trophy
Budapest, Hungary
Friday and Saturday, July 9 & 10

Miriam DELARUBIA (ESP)
Petra DRUSKOVIC (CRO)
Nino ELOSHVILI (GEO)
Maria HEITOR (POR)
Amber STAMP (WAL)
Olga SURKOVA (UKR)

Rugby Europe Men's 7s Trophy
Budapest, Hungary
Saturday and Sunday, June 10 & 11

Eki FANLO (ESP)
Chris LOUGH (IRE)
Adrian PAWLIK (POL)
Martin PERTENAIS (GER)
Eugeniu PROCOPI (MOL)
Liam WRIGHT (NED)

U18 Girls Sevens’s Trophy
Gdansk, Poland 


Petra DRUSKOVIC (CRO)
Loredana JUNCANARIU (ROU)
Aurélie LEMOUZY (SUI)
Ana POGOSYANI (GEO)

U18 Boys Sevens’s Championship
Gdansk, Poland

Alexis DARCHE (FRA)
Ethan GLASS (SUI)
Cris LOUGH (IRE)
Ben OCONNOR (WAL)
Filippo RUSSO (ITA)
Jonathan TEPPLER (GER)

U18s Boys Sevens Trophy
Riga, Latvia


Vladislav ILNITSKYI (UKR)
Nathan GEERINK (BEL)
Edwin VANDERSPEK (NED)
Niculae FRATILA (ROU) 
Peter MARTIN (IRE)
Eki FANLO (ESP)
Sulkhan CHIKLADZE (GEO)

Potential changes may be made up to kick off.
Appointments updated 19/7/2021

Rugby Europe Super Cup Competitions Officials Appointments 

You will find below the provisional appointments for the Rugby Europe Super Cup competition 

 

Delta v Brussels Devils 
Amersfoort, Netherlands
Saturday 18 September 2021

Referee : Inigo ATORRASAGASTI (ESP)
AR1 : Ignacio MUNOZ-MARTIN (ESP)
AR2 : Eki FANLO (ESP)


Lusitanos v Iberians 
Jamor, Portugal
Saturday 18 September 2021

Referee : Jonathan DUFORT (FRA)
AR1 : Pierre BRU (FRA)
AR2 : Nicolas BRIDOUX (FRA)

Enisei v Lokomotive Penza
Krasnoyarsk, Russia 
Sunday 19 September 2021

Referee : Alexandru IONESCU (ROU)
AR1 : Mihail VACARU (ROU)
AR2 : Radu PETRESCU (ROU)

Lokomotiv Penza v Enisei
Penza, Russia 
Saturday 25 September 2021

Ref : Vincenzo SCHIPANI (ITA)
AR1 : Filippo RUSSO (ITA)
AR2 : Filippo BERTELLI (ITA)

Brussel Devils v Delta
Brussels, Belgium 
Saturday 25 September 2021

Ref : Cristian SERBAN (ROU)
AR1 : Alexandru NITULESCU (ROU)
AR2 : Nicolae FRATILA (ROU)

Iberians v Lusitanos
Brussels, Belgium 
Saturday 25 September 2021

Ref : Shota TEZVADZE (GEO)
AR1 : Gela LEMONJAVA (GEO)
AR2 : Soso JAPARIDZE (GEO)

Black Lion v Tel Aviv Heat 
Tbilisi, Georgia 
Saturday 16 October 2021

REF : Alexei LEBEDEV (RUS)
AR1 : Alexei EVSEEV (RUS)
AR2 : Alexander GLADYSHEV (RUS)

Enisei v Tel-Aviv Heat
Moscow
Saturday 23 October 2021

REF: Ian Kenny (SCO) 
AR1 Johnny Perriam (SCO)
Bob Nevins (SCO)

Delta v Lusitanos
Amersfoort
Saturday 23 October 2021

REF: GEORGII KOPP (RUS)
AR1: ALEXI BRYZGALIN (RUS)
AR2: DENIS MASLENNIKOV (RUS)

Lokomotiv Penza v Black Lion
Penza
Saturday 23 October 2021

REF: PAULO DUARTE (POR)
AR1: PEDRO SILVA-MENDES (POR)
AR2: FRANCISCO SERRA (POR)

Brussels Devils v Castilla y Leon Iberians
Brussels
Sunday 24 October 2021

REF: DAN CARSON (IRE)
AR1: ANDREW COLE (IRE)
AR 2: DERMOTT BLAKE (IRE)

Enisei v Black Lion
Sochi
Saturday 30 October 2021

Ref: Jason BESSANT (WAL)
AR1: Simon MILLS(WAL)
AR2 John DARCY (WAL)

Lokomotiv Penza v Tel-Aviv Heat
Saransk
30 October 2021

REF: Inigo ATORRASAGASTI (ESP)
AR1: Eki FANLO (ESP)
AR2: Andoni SUSPERREGI (ESP)

Brussels Devils v Lusitanos 
Brussels
30 October 2021

REF: Saba ABULASHVILI - (GEO)
AR1: Papuna CHIKAVERIDZE - (GEO)
AR2: Soso  JAPARIDZE - (GEO)

Delta v Castilla y Leon Iberians
Amersfoort
30 October 2021

REF: Manuel BOTTINO (ITA)
AR1: Gabriele CHIRNOAGA (ITA)
AR2: Franco ROSELLA (ITA)

 

 

 

Support Your Team

Sign up to hear first about latest news, video, competitions and more!

Unsubscribe at any time. We will not share your personal information. Read our Privacy Policy