Thursday 05 December 2019

2020 Training & Education Calendar

Please find below the previsional Training & Education Schedule for 2020 

For any information, please contact : Daniel Mitrea - [email protected]










Month Date Course  Host Union Venue European/Regional/National Trainer/ Educator world rugby Participants local or regional Contact
January 23 - 25 Level 3 Coaching Course Part 2 Romania Bucharest European Dieggo Sacca Regional FRR - Horatiu Bargaunas
January 27 - 30  Level 2 Immediat Care in Rugby Georgia Tbilisi Regional Lewis Jones Local & regional GRU - Besik Chaduneli
Febrary 01 - 02 Activate Acquaint Course France Marcoussis European Mike Hislop Regional FFR - Riadh Djait
March 09 - 12 Educator Course Belgium Brussels National Daniel Mitrea Local & regional FBRB - Mathias Rondou + Cecile Blondiau
March 21 - 24 Educator Course (update) Portugal Lisbon National Daniel Mitrea Local & regional FPR - Paulo Duarte
March 25 - 29 Medical Super Week (update) Portugal Lisbon National Luis Mendia Local & regional FPR - Paulo Duarte
March 25 - 26  Match Commissionaire Portugal Coimbra European TBC Regional FPR - Paulo Duarte
March 27 - 28 Citing Commissionaire Portugal Coimbra European TBC Regional FPR - Paulo Duarte
March 28 - 29 Judicial Officer Portugal Coimbra European TBC Regional FPR - Paulo Duarte
April 10 - 12 Level 2 Coaching of Match Official  Belgium Brussels Regional TBC Regional FBRB - Johan Meersman
April 18 - 19 Level 2 Immediat Care in Rugby Spain Madrid Regional Lewis Jones Local & regional FER - Carlos Salo
April 22 - 26 Educator course (MO, S&C, Medical) France Marcoussis National TBC Local & regional FFR - Riadh Djait
April 27 - 29 Level 3 Coaching Course - Part 1 France Marcoussis Regional TBC Local & regional FFR - Riadh Djait
May 03 - 06 LEADING CONFERENCE Croatia Split European TBC European CRU - Veceslav Holjevac
May 07 - 09 Educator Course Spain Madrid National Daniel Mitrea Local & regional FER - Cesar Archilla
June 08 - 11 Administrator Pathway Course Romania Bucharest Regional Alberto Ruiz Luca de Tena Local & regional FRR - Horatiu Bargaunas
July 10 - 12 Level 2 Officiating Sweden TBC Regional Julian Bevan Regional SRU - Neil Johnson
August 21 - 23 Level 3 Coaching Course - Part 2 France Marcoussis Regional TBC Local & regional FFR - Riadh Djait
August 25 - 27 Educator Course Georgia Tbilisi National TBC Local & regional GRU - George Tchamburidze
September 21 - 24 Administrator Pathway Course Croatia Split Regional Alberto Ruiz Luca de Tena Regional CRU - Veceslav Holjevac
October 06 - 08 Educator Course Russia Moscow Regional Daniel Mitrea Local & regional RUR - Alex Seliverstov
October 16 - 18 Level 2 Coaching of Match Official  Georgia Tbilisi Regional TBC Regional GRU - Luka Kilasonia
October 22 - 25 Trainer and Educator Course Spain Malaga European Colin Moran; Jose Gorrotxategi Regional FER - Cesar Archilla
October 26 - 28 Administrator Pathway Course Sweden TBC Regional Alberto Ruiz Luca de Tena Regional SRU - Neil Johnson
November 02 - 04 Administrator Pathway Course Lithuania Siauliai Regional Alberto Ruiz Luca de Tena Regional LRF - Konelija Salnaite
November 09 - 11 Administrator Pathway Course Ukraine Kiev Regional Alberto Ruiz Luca de Tena Regional NRFU - Iryna Akimova
November 16 - 18 Administrator Pathway Course Luxembourg TBC Regional Alberto Ruiz Luca de Tena Regional FLR - Alexander Benedetti